Yurt Kaydı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

2022 – 2023 öğretim yılı için üniversite tercihleri açıklandı. Öğrenci ve velilere üniversite kaydında son heyecanda başladı. Bu aşamada ailelerinden uzakta okuyacak olan binlerce öğrenci için okul kaydı önemli diğer bir konuda yurt kaydıdır. Üsküdar Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu olarak öğrencilerin ve velilerin yurt seçerken dikkat etmeleri konuları sizler için sıraladık.

Yurt seçimi yaparken birçok dikkat edilmesi gereken konu bulunmaktadır. Hijyenden güvenliğe odaların kalitesinden okula yakınlığa kadar tüm bu konuları tek tek ele alalım;

  1. Okula Yakınlık : Öğrencilerin okullarına yakın bir okulda kalmaları birçok açıdan önemlidir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde öğrencilerin okula uzak bir yerde kalmaları hem uzun süre toplu ulaşım yolculukları ile zaman kaybına yol açacaktır hem de ek yol parası ödemelerine sebep olacaktır. Fakat; okula yakın bir yurtta olmaları ise hem zaman hem para açısından tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca, daha okula gitmeden yorulmuş olmaları derslerine gereken motivasyon ve konsantrasyonun bozulması derslerine direk olarak etki edecektir. Bu sebeplerden ötürü okula yakın bir yurtta kalmaları tavsiye edilir. Üsküdar Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne en yakın öğrenci yurdudur. Bunun haricinde Üsküdar Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne yürüyerek sadece 10 – 15 dakika mesafede olduğu gibi Medeniyet Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, 29 Mayıs Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Fenerbahçe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’ne toplu ulaşım ile 10 – 40 dakika mesafede yer almaktadır.

 

  1. Oda Kalitesi & Donanımı : Öğrencilerin artık yeni evleri kaldıkları yurtları olacaktır. Evlerindeki konforu ve rahatlığı bulmak onlar için önemlidir. Kendi evlerindeki odalarına en yakın kalitedeki odalarda daha rahat edecekler ve yurda alışma süreçleri daha hızlı atlatılacaktır. Üsküdar Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu olarak bu konuda hassas olmaya özen gösteriyoruz. Odalardaki eşyaların kalitesi öğrencilerin eğitimini direk etkileyecektir. İster bazalı yatak ister ranzalı yatak olsun yurtta kalan öğrencilerin rahat bir uyku ile dinlenmesi hem sağlık açısından hem de hayattaki konsantrasyonları için önemlidir. Ayrıca odaların özellikle soğuk kış günlerinde üşümemeleri için gereken ısı izolasyonu ile beraber ısıtma sisteminin iyi olması ve ses izolasyonunun olması da önemli etkenlerden bir tanesidir. Güneş alan bir oda her zaman insanın güne iyi başlamasını sağlar. Bunun için güneş alan odalar öğrencilerimizin mental sağlıkları için ayrı bir önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir konu da internettir. Günümüzde internet özellikle öğrenciler için önemli bir ihtiyaçtır. Online derslerin, online sınavların yapıldığı günümüzde interneti kötü olan yada hiç olmayan yurtlar öğrenciler için sorun olacaktır. Üsküdar Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu öğrencilerin konforlu ve rahat bir öğrenim görmeleri için yataklardan dolaplara, internetten her türlü ihtiyaçlarına kadar en ince ayrıntısını düşünerek odaları tasarlamıştır. Özel yurtlarda olması gereken kaliteyi de ortaya koymaktadır.
  2. Oda Paylaşımı : Oda paylaşımı konusu öğrenciler için önemli bir konudur. Özel yurtların oda m2 göre kaç kişilik yapabileceği yönetmelikle sınırlandırılmış olsa da öğrenciler kaç kişilik odada kalmak istediklerine iyi karar vermeliler. Aynı zamanda şu unutulmamalıdır ki oda fiyatı kişi sayısına bölündüğü için yurda ödenecek ücret tutarı da ona göre değişkenlik gösterecektir.

 

  1. Güvenlik : Öğrencinin kalacağı yurdun güvenlikli olması herkes için önemlidir. Sadece yurdun güvenlikli olması kalınan şehre göre yeterli olmayabilir. Aynı zamanda yurdun bulunduğu bölgenin de güvenlikli olması gerekir. Örnek vermek gerekirse; Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu hem gündüz hem gece nöbetçileri ile güvenliği sağladığı gibi bulunduğu Selimiye mahallesi İstanbul’un en nezih semtlerinden bir tanesidir. Üsküdar genel yapısı ile Türk örf ve geleneklerini hala yaşatan bir ilçe; Selimiye mahallesi de birçok şehirde özlenen mahalle kültürünü hala devam ettiren bir semttir. Bu açıdan bakıldığında öğrencilerimiz okula gidip – gelirken olsun yurdun içinde olsun tam bir güvenlik içindedir.

 

  1. Çalışma Odası : Bir öğrencinin en önemli alanı çalışma odasıdır. Yurdun çalışma odası olup olmadığına dikkat ettiğiniz gibi bu çalışma odalarının yoğun sınav döneminde öğrencilerin rahatça çalışabileceği bir şekilde mi tasarlanmış diye kontrol edilmelidir.

 

  1. Yemek & Mutfak Hizmeti : Birçok yurtta yemekler fiyatlara dahil değildir. Yurt sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden bir yada birkaçının hizmetini veriyor mu, veriyorsa ücretli / ücretsiz mi, fiyatlar kabul edilebilir durumda mı gibi soruların cevaplarını almalısınız. Birçok yurtta da öğrencilerine sunulan mutfak hizmetinde kısıtlama bulunmaktadır. Ya öğrencilerin mutfağı kullanmasına izin verilmiyor, bir kısmı saat kısıtlaması getirebiliyor. Öğrenci mutfağı 7/24 istediği zaman hijyen ve mutfak kurallarına göre kullanmasına izin verilmelidir. Üsküdar Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu bu hizmeti 7/24 vermektedir.

 

  1. Temizlik : Temizlik konusu da önemli bir konudur. Ortak alanların temizliği düzenli yapılıyor mu, varsa oda içindeki tuvaletlerin temizliği ve oda temizliği kimin sorumluluğunda olduğu, yurdun sorumluluğunda ne sıklıkla yapıldığına dikkat edilmelidir. Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdunda bu temizliklerin tamamı yurda aittir. Düzenlik olarak bu temizlik yapılmaktadır ve öğrenciler çok rahat etmektedirler. Genel olarak öğrenciler hem okul hem ödevler derken temizlik yapmak istemeyeceklerdir.

 

 

Bu yazıda bir öğrenci yurdu seçerken genel olarak dikkat edilmesi gereken hususları ele aldık. Birçok öğrenci ve veli ortak yaptıkları hatadan bir tanesi en dikkat ettikleri nokta ücret olmaktadır. Fakat; ucuz diye gidilen bir yurtta daha sonra yol ücreti, yemek ücreti gibi hesapta olmayan ücretler ile fiyat pahalı denen yurtlardan daha pahalıya mal olabilir.

Kadıköy Kız Öğrenci Yurdu

Kadıköy Öğrenci  Yurdu

Kadıköy Kız Yurdu

Ucuz Kız Öğrenci Yurdu

Ucuz Öğrenci Yurdu

Kadıköy Ucuz Öğrenci Yurdu

İstanbul Kız Öğrenci Yurdu

İstanbul Öğrenci Yurdu

Ucuz İstanbul Kız Öğrenci Yurdu

En uygun kız öğrenci yurdu

en uygun öğrenci yurdu

Konak Selimiye Kız Öğrenci Yurdu

Yorum Yazmak İstermisiniz?

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır.